Archiv štítků: Doporučujeme
Duben

Schladming centrum lyžování

Schladming je město na samém západě Štýrska. Město se nachází v údolí Ennstal na soutoku horského potoka Talbach a Enns. Schladming je na severu ohraničen Dachsteinskými horami a na jihu Dolními Taury. Město má 4 477 obyvateli (k 1. lednu 2011) a patří tedy v oblasti k těm středně velkým. Nejbližší okolní obce jsou na severu Ramsau am Dachstein, na východě Osten Haus, na jihu Rohrmoos Untertal a na západě Pichl-Preunegg.

TIP: Máte rádi lyžování? Vyzkoušejte lyžování ve rakouském středisku Schladming – Dachstein. Středisko nabízí také nesmírně pestré možnosti pro zkušené i začínající snowboardisty.

Kdybychom měli naťuknout historii, tak první zmínka o Schladmingu pochází z roku 1180. V roce 1322 pak byla obec povýšena na město. Už ve středověku se zde začalo s těžbou nejrůznějších kovů. Ostatně kopáč s kladivy je i ve znaku města. Těžilo se zde například stříbro, olovo, měď a později kobalt a nikl. V 15. století se zdejší horníci zapojili do rolnického povstání proti šlechtě, jehož důsledkem bylo město roku 1525 arcivévodou Ferdinandem I. téměř úplně zničeno. A následně byly Schladmingu odebrány i jeho městská práva.

(Pokračování textu…)

Červenec

Jezero Grundlsee

Grundlsee je vysokohorské jezero ležící v nadmořské výšce 708  metrů v štýrské části Solné komory. Nachází se na jižním konci pohoří Toten Gebirges. V blízkosti jsou ještě dvě menší jezera, na východě je to Toplitzsee a na západě Kammersee. Z měst se poblíž nachází známého lázeňského letovisko Bad Aussee. Přímo na západním břehu jezera je pak situována stejnojmenná obec Grundlsee (o které jsme také psali).

  

Jezero má úzký podlouhlý tvar a je sevřené lesy a skalními stěnami, což je ostatně u těchto horských jezer typické. Rozloha jezera je 4,22 km² přičemž je dlouhé 5,7 km a široké 0,9 km. Tyto úctyhodné rozměry z něj činí největší jezero ve Štýrsku. Přítoky jezera tvoří malé říčky Toplitzbach, Stimitzbach a Zimitzbach. Odtok je pak jediný a to říčka Grundlseer Traun.

(Pokračování textu…)

Červenec

Poutní město Mariazell

Mariazell je malé městečko na samém severu Štýrska, těsně u hranic se spolkovou zemí Dolní Rakousy. Trvale zde žije 1 508 obyvatel (k 1.lednu 2011). Nadmořská výška města je 868 metrů nad mořem. Mariazell se nachází v oblasti severních Vápencových Alp (Türnitzer Alpen), severovýchodně od známého údolí Fadental.

Ačkoliv se jedná o velmi malé městečko, tak je Mariazell poměrně hodně známý. Jedná se totiž o nejvýznamnější poutní místo Rakouska a také o jednu z nejvýznamnějších mariánských svatyní střední Evropy.

  

Poutníci sem proudí za bazilikou Mariazell, která uchovává sošku Panny Marie ze 13. století, jenž je označována jako Magna Mater Austriae (neboli Velká Matka Rakouska). Bazilika i socha Panny Marie mají dlouho historii. Sošku sem údajně přinesl mnich Magnus z benediktinského kláštera Svatého Lambrechta v 12. století. První kostel Mater Gentium Slavorum zde nechal vybudovat kolem roku 1200 kníže Vladislav Jindřich, který tak chtěl poděkovat za své uzdravení z nemoci. V roce 1370 daroval král Ludvík Veliký jako poděkování za vítězství nad náboženskými odpůrci města Mariazell z východu Kapli milosti (Gnadenkapelle).

(Pokračování textu…)

Červen

Město Leoben

Leoben je okresní město ve středu Štýrska. Leží na řece Mura, na jižním úpatí Ennstalských Alp, v nadmořské výšce 541 metrů. Metropole Graz je odtud vzdálena 46 km severozápadně. Trvale zde žije 24.600 obyvateli (k 1. lednu 2011), což ho činí druhým největším městem Štýrska. Leoben je známé jako univerzitní město, protože zde sídlí Montanuniversität Leoben. Vyhlášený je také zdejší pivovar Göss, ve kterém se vyrábí v Rakousku velmi oblíbené pivo Gösser.

  

První písemná zmínka o obci pochází už z roku 904, kdy se o ní hovořilo ještě jako o „Liupina“. Další historickou památkou je nápis na zdi kostela Sv. Jakuba upozorňující na „Fórum Liuben“. Významně se do historie obce zapsal český král Přemysl Otakar II., který Leoben někdy kolem roku 1261 povýšil na město. Záznam z kroniky z roku 1314 pak už o městu hovoří jako o významném centru obchodu s železem.

(Pokračování textu…)

Duben

Murau na řece Mur

Murau je hlavní město okresu Murau na západě spolkové země Štýrsko. Město má 2 096 stálých obyvatel (k datu 1.1.2011). Nadmořská výška města je 829 metrů nad mořem. Město leží v kopcovité krajině, kterou protéká řeka Mur. Výškové rozdíly mezi jednotlivými částmi města vytváří unikátní atmosféru a ráz města. Jsou zde úzké uličky i vysoké nábřeží, chráněné před dravou řekou. Nad tím vším pak na kopci ční honosné budovy. Murau je zkrátka zajímavé město, které rozhodně stojí za vidění.

Když se trochu podíváme na historii, tak zdejší oblast byla osídlena již v době bronzové a době římské říše byla obydlena. První písemná zmínka o Murau je z roku 1250. V roce 1298 bylo uděleno městské právo.

  

Velkou roli sehrálo Murau během druhé světové války byl v místě zřízen koncentrační tábor Wehrmachtu (německé branné moci). Na konci války zde byli umístěni hlavně váleční zajatci z britského království. Dne 1. května 1945 byli vězňové propuštěni kvůli příchodu sovětských vojsk. Ve skutečnosti se Sověti vrátili a město přenechali Britům. Město zůstalo v britské okupační zóně až do roku 1955. S nápadem na propuštění britských zajatců přišel městský radní Karl Brunner, který byl krátce předtím propuštěn z vězení ve Štýrském Hradci.

(Pokračování textu…)

Březen

Obec Grundlsee

Grundlsee je malá obec v severozápadním Štýrsku v solné komoře (Ausseerland – Salzkammergu) v okrese Liezen. Obec má 1 246 obyvatel (k 1.1.2011) a leží na západním břehu stejnojmenného jezera. Grundlsee se administrativně skládá hned z několika celků a to: Au, Archkogl, Mosern, Bräuhof, Gaiswinkl, Kreuz, Gößl a Wienern. Nadmořská výška obce je 732 metrů nad mořem.

První zmínka o obci pochází z roku 1188 a největší zajímavostí je, že až do 15. století byla obec, jezero i okolí v přímém vlastnictví císaře.

  

Grundlsee je velmi malebná obec plná krásných dřevěných domů. Obec se táhne plynule kolem břehů jezera. Přičemž většina obce se nachází ještě na malých kopečcích, takže je tu opravdu krásný výhled na samotnou vodní hladinu. Víc už vám snad řeknou fotky u tohoto článku, které vydají za tisíc slov.

(Pokračování textu…)

Březen

Admont

Admont je malé městečko s 2 581 obyvateli (k 1. lednu 2011) v severním Štýrsku. Nachází se asi 20 km východně od okresního města Liezen. Metropole Graz je pak odtud vzdálena celých 100 kilometrů na jihovýchod. Admont leží v údolí řeky Enns (Enže) a stejně se jmenují i zdejší Alpy – Ennstalské. Dále je blízko západního okraj masivu Gesäuse a malého pohoří Haller Mauern. Samotný Admont leží v nadmořské výšce 640 metrů nad mořem.

  

Admont je jednou z nejstarších osad ve Štýrsku. První zmínka o něm pochází z roku 859, kdy se o něm hovořilo jako o „Vallis Ademundi“. Už roku 1074 byl Admont povýšen na město. Významný je také rok 1443, kdy zdejší klášter hostil panský dvůr, což pro město znamenalo poměrně značný rozvoj. Dokonce se mluví o tom, že se Admont stal střediskem právních služeb. Další historie byla v městě poměrně klidná. Snad až na druhou světovou válku, kdy zde sídlila speciální elitní jednotka 800 „Brandenburg“. Zajímavé také je, že v roce 1939 mělo město 4.082 obyvatel, což je o dost více než dnes a podle posledních sčítání obyvatel se dál pomalu vylidňuje.

(Pokračování textu…)