Archiv | Příroda RSS kanál pro tuto sekci
Červenec

Jezero Grundlsee

Grundlsee je vysokohorské jezero ležící v nadmořské výšce 708  metrů v štýrské části Solné komory. Nachází se na jižním konci pohoří Toten Gebirges. V blízkosti jsou ještě dvě menší jezera, na východě je to Toplitzsee a na západě Kammersee. Z měst se poblíž nachází známého lázeňského letovisko Bad Aussee. Přímo na západním břehu jezera je pak situována stejnojmenná obec Grundlsee (o které jsme také psali).

  

Jezero má úzký podlouhlý tvar a je sevřené lesy a skalními stěnami, což je ostatně u těchto horských jezer typické. Rozloha jezera je 4,22 km² přičemž je dlouhé 5,7 km a široké 0,9 km. Tyto úctyhodné rozměry z něj činí největší jezero ve Štýrsku. Přítoky jezera tvoří malé říčky Toplitzbach, Stimitzbach a Zimitzbach. Odtok je pak jediný a to říčka Grundlseer Traun.

(Pokračování textu…)

Březen

Řeka Enže (Enns)

Enns (česky Enže, pozor neplést s německou Emží) je řeka ve Rakousku, která protéká Štýrskem Salcburskem, Horní Rakouskem a Dolním Rakouskem. Jedná se o jednu z velkých rakouských řek a celková její délka je 254 km. Plocha povodí je měří 5940 km². Enns je pravostranným přítokem Dunaje, do kterého se vlévá u Mauthausenu (v Horních Rakousích).

  

Řeka pramení v Radstädterských Taurech ve výšce 1375 m n. m. Na horním toku teče podél severního úpatí tohoto pohoří. Pod městem Admont protéká divokou soutěskou Gesäuse v pohoří pojmenovaném po řece Ennstálské Alpy (Ennstaler Alpen). Na dolním toku teče už jen mírně zvlněnou krajinou, než se definitivně na 254 kilometru vlévá do Dunaje v nadmořské výšce 245 m n. m. Průměrný průtok vody činí 201 m³/s, k povodním dochází nejvíce v jarních měsících, zejména v dubnu a květnu. Velkými přítoky jsou řeky Palten, Salza a na dolním toku Steyr.

(Pokračování textu…)

Březen

Mixnitz Bärenschütz klamm

Medvědí roklina nebo také soutěska v originále Bärenschützklamm, někdy označovaná také jako  Mixnitz klamm podle vesničky Mixnitz u kterého se nachází, je velmi krásná přírodní roklina, ve které vede turistická stezka. Stezka se nachází blízko městečka Pernegg an der Mur ve středním Štýrsku. Bärenschützklamm nabízí opravdu nádhernou procházku skrz skály po dřevěných vysutých lávkách, schodech a žebřících. Na dně teče horský potok a vy se vydáte do jinak naprosto nepřístupných míst.

Všude kolem vás budou uchvacovat krásné vodopády, skalní převisy a naprosto úchvatné přírodní zákoutí. Jinak zdejší turistická stezka funguje už od roku 1901. V roce 1978 pak byla prohlášena za přírodní památku. Jediný chmurnější moment v historii stezky nastal v roce 1997, kdy byla při bouři silně poničena. Do stého výročí se naštěstí podařilo vše dát do pořádku.

Délka stezky je necelých 5 kilometrů a překonáte na ní převýšení 350 metrů z 750 m.n.m do 1.100 m.n.m. Zdatnější turisté pak mohou pokračovat ve výstupu na horu Hochlantsch vysokou 1.720 m.n.m. Údolí je součástí pohoří Grazer Bergland.

Za vstup do údolí se samozřejmě platí. V roce 2010 to bylo 3,50 € za dospělého. Ale věřte, že to opravdu stojí za to, takhle nádhernou a dlouhou stezku skrz nádhernou přírodu jen tak nikde nenajdete!