Archiv | Města RSS kanál pro tuto sekci
Červen

Město Graz (Štýrský Hradec)

Graz je hlavním městem spolkové země Štýrsko. V současné době má město přes 252 800 obyvatel. Je to metropole, která může hodně nabídnout.

TIP: Podívejte se do Štýrska s cestovní agenturou eTravel. Druhé největší země Rakouska. Hory jsou v něm zastoupeny v menší míře a možná proto se mu přezdívá „zelené srdce Rakouska“.

Historie města

Území Grazu bylo osídleno už v osmém století před naším letopočtem, ovšem první písemná zpráva o městě se dochovala teprve z roku 1128 našeho letopočtu. Jméno města je s velkou pravděpodobností slovanského původu, neboť slovo Gradec znamená Hradec. V českém jazyce se pro označení tohoto rakouského města používá název Štýrský Hradec. Od středověku je Graz důležitým obchodním střediskem. Největší rozkvět zažilo město v období 13. a 14. století za vlády Habsburků. V 15. století bylo město obléháno Turky, nebylo však dobyto. V pozdějších staletích bylo město pro změnu obsazeno francouzskými vojáky. Od 19. století je město důležitým průmyslovým centrem.

Město Graz    Střechy Grazu
(Pokračování textu…)

Duben

Bruck an der Mur

Bruck an der Mur je rakouské město, které se nachází ve spolkové zemi Štýrsko. Město má v současné době něco málo přes 13 000 obyvatel, což z něj činí čtvrté největší město v této spolkové zemi. Město leží na významné rakouské řece Mur. Bruck am der Mur má velkorysé historické náměstí, jinak je to celkem poklidné a hezké město. Jen pár kilometrů na sever od Bruck an der Mur se nachází další významné město Kapfenberg.

Bruck am der Mur    Kostel v Bruck am der Mur

Historie města

Bruck an der Mur je poprvé zmiňován už v roce 860 po Kristu. Město se tehdy nazývalo Pruccam. Další zmínka o obci je zaznamenaná až v roce 1230, kdy zde bylo obchodní středisko. S městem jsou rovněž spojeny české dějiny. Český král Přemysl Otakar II. zde totiž nad městem vybudoval hrad Landskrone. Někteří historici mají za to, že český král je rovněž zakladatel města Bruck an der Mur. Nejčernější datum v dějinách města je rok 1792, kdy zde byl veliký požár, který zničil téměř celé město.

(Pokračování textu…)

Duben

Haus im Ennstal

Kostel v Haus im Ennstal

Haus je malé městečko, která má 2 397 stálých obyvatel (k 1.1.2011). Nachází se na západě Štýrska v okrese Gröbming v kraji Liezen. Jedná se sice o malou ale zato malebnou obec. Podobných jsou ale v Alpách stovky. Přesto je Haus mnohem známější, než ostatní, a to díky tomu, že se zde každoročně konají závody Světového poháru v lyžování. Nadmořská výška obce je 774 metrů nad mořem.

Haus leží v údolí řeky Enns, která protéká cca půl kilometru na sever od obce. Obec patří do opravdu vyhlášené lyžařské oblasti Dachstein-Tauern region. Dachsteinská plošina se nachází na sever od města. Naopak na jihu jsou Schladmingské Taury. Nejbližší horou je Hauser Kaibling (2.015 metrů nad mořem), která se tyčí přímo na jihu města. Přímo z obce tak můžete vyrazit na sjezdovky. Zdejší lyžařský areál spadá pod středisko Schladming a může se pochlubit 7 lanovkami (1x gondola, 6x sedačková lanovka) a 3 velkými vleky.

První písemná zmínka se datuje do roku 927 (nebo 928). V tomto roce totiž Salcburské arcibiskupství rozhodlo, že obec bude sloužit jako centrum všech okolních farností. Největší památkou obce je pak barokní kostel ve středu obce. Nejzajímavější na tomto farním kostele je ale o mnoho starší románská kaple svaté Kateřiny.

(Pokračování textu…)

Duben

Schladming centrum lyžování

Schladming je město na samém západě Štýrska. Město se nachází v údolí Ennstal na soutoku horského potoka Talbach a Enns. Schladming je na severu ohraničen Dachsteinskými horami a na jihu Dolními Taury. Město má 4 477 obyvateli (k 1. lednu 2011) a patří tedy v oblasti k těm středně velkým. Nejbližší okolní obce jsou na severu Ramsau am Dachstein, na východě Osten Haus, na jihu Rohrmoos Untertal a na západě Pichl-Preunegg.

TIP: Máte rádi lyžování? Vyzkoušejte lyžování ve rakouském středisku Schladming – Dachstein. Středisko nabízí také nesmírně pestré možnosti pro zkušené i začínající snowboardisty.

Kdybychom měli naťuknout historii, tak první zmínka o Schladmingu pochází z roku 1180. V roce 1322 pak byla obec povýšena na město. Už ve středověku se zde začalo s těžbou nejrůznějších kovů. Ostatně kopáč s kladivy je i ve znaku města. Těžilo se zde například stříbro, olovo, měď a později kobalt a nikl. V 15. století se zdejší horníci zapojili do rolnického povstání proti šlechtě, jehož důsledkem bylo město roku 1525 arcivévodou Ferdinandem I. téměř úplně zničeno. A následně byly Schladmingu odebrány i jeho městská práva.

(Pokračování textu…)

Duben

Oberwölz Stadt

Oberwölz Stadt se už ve svém názvu chlubí tím, že je městem. To co už ale stojí trochu stranou je informace, že zde žije pouhých 971 stálých obyvatel (k 1.1.2011). To z Oberwölzu činí nejmenší město v celém Štýrsku. Město leží v okrese Murau na západě Štýrska. Jméno si město získalo podle pohoří Wölzer Tauern ve kterém se nachází. Nejbližším horským pásmem je Sölkpass. Nadmořská výška samotné obce je 830 metrů nad mořem. Nejbližšími většími městy jsou Murau (13 km na jihozápad) a Judenburg (30 km na východ).

  

Co se týká historie obce, tak ta sahá až do hlubokého středověku. Už roku 1298 zde nechal zřídit vévoda Albrecht I. trhy. Hned v zápětí roku 1305 získal Oberwölz všechna městská práva. V té době se město rozvíjelo velmi rychle zásluhou hornictví a těžby kovů. To bohužel netrvalo dlouho a ještě před příchodem moderní doby bylo vše vytěženo a Oberwölz se opět stal spíše větší vesnicí.

(Pokračování textu…)

Červenec

Köflach

Köflach je větší městu zhruba ve středu Štýrska blízko hranic s Korutanskem. Trvale zde žije 9 757 obyvatel (k 1. lednu 2011) a jedná se o největší město v okrese Voitsberg. Nadmořská výška obce je 449  metrů. Nedaleko se nachází vesnička Piber, která je proslulá svým hřebčínem. Ten se zaměřuje na chov proslulých bílých koní – lipicánů.

  

Pokud vás zajímá původ jméno města Köflach, tak to se dá přeložit jako: „Tam kde je mnoho jeskyní“ (kovel, kuvel, govel = jeskyně).

Právě zdejší jeskyně se staly útočištěm pro člověka již v mladší době kamenné. Nejznámější jeskyní s vykopávkami je Zigöllerkogel.

(Pokračování textu…)

Červenec

Poutní město Mariazell

Mariazell je malé městečko na samém severu Štýrska, těsně u hranic se spolkovou zemí Dolní Rakousy. Trvale zde žije 1 508 obyvatel (k 1.lednu 2011). Nadmořská výška města je 868 metrů nad mořem. Mariazell se nachází v oblasti severních Vápencových Alp (Türnitzer Alpen), severovýchodně od známého údolí Fadental.

Ačkoliv se jedná o velmi malé městečko, tak je Mariazell poměrně hodně známý. Jedná se totiž o nejvýznamnější poutní místo Rakouska a také o jednu z nejvýznamnějších mariánských svatyní střední Evropy.

  

Poutníci sem proudí za bazilikou Mariazell, která uchovává sošku Panny Marie ze 13. století, jenž je označována jako Magna Mater Austriae (neboli Velká Matka Rakouska). Bazilika i socha Panny Marie mají dlouho historii. Sošku sem údajně přinesl mnich Magnus z benediktinského kláštera Svatého Lambrechta v 12. století. První kostel Mater Gentium Slavorum zde nechal vybudovat kolem roku 1200 kníže Vladislav Jindřich, který tak chtěl poděkovat za své uzdravení z nemoci. V roce 1370 daroval král Ludvík Veliký jako poděkování za vítězství nad náboženskými odpůrci města Mariazell z východu Kapli milosti (Gnadenkapelle).

(Pokračování textu…)