Bře 12

Řeka Enže (Enns)

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Příroda

Enns (česky Enže, pozor neplést s německou Emží) je řeka ve Rakousku, která protéká Štýrskem Salcburskem, Horní Rakouskem a Dolním Rakouskem. Jedná se o jednu z velkých rakouských řek a celková její délka je 254 km. Plocha povodí je měří 5940 km². Enns je pravostranným přítokem Dunaje, do kterého se vlévá u Mauthausenu (v Horních Rakousích).

  

Řeka pramení v Radstädterských Taurech ve výšce 1375 m n. m. Na horním toku teče podél severního úpatí tohoto pohoří. Pod městem Admont protéká divokou soutěskou Gesäuse v pohoří pojmenovaném po řece Ennstálské Alpy (Ennstaler Alpen). Na dolním toku teče už jen mírně zvlněnou krajinou, než se definitivně na 254 kilometru vlévá do Dunaje v nadmořské výšce 245 m n. m. Průměrný průtok vody činí 201 m³/s, k povodním dochází nejvíce v jarních měsících, zejména v dubnu a květnu. Velkými přítoky jsou řeky Palten, Salza a na dolním toku Steyr.

  

Co se týká využití řeky, tak vodní doprava je možná pouze na dolním toku. Horním tok se tedy alespoň využívá k plavení dřeva. Samozřejmé je i využití energie řeky vodními elektrárnami. Horní tok Enže je ale také oblíbený mezi vodáky. Na milovníky přírody s pádlem v ruce zde čeká řada peřejnatých úseků různých stupňů obtížnosti.

Enže protéká mnoha městečky i vesnicemi, z těch nejdůležitějších jmenujme alespoň: Radstadt, Schladming, Haus im Ennstal, Gröbming,  Liezen, Admont, Steyr, Enns a Weyer. Řeka je také důležitou geologickou hranicí mezi krystalickými středními Alpami a severními vápencovými Alpami.

Napiš komentář