Čvc 21

Jezero Grundlsee

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Příroda

Grundlsee je vysokohorské jezero ležící v nadmořské výšce 708  metrů v štýrské části Solné komory. Nachází se na jižním konci pohoří Toten Gebirges. V blízkosti jsou ještě dvě menší jezera, na východě je to Toplitzsee a na západě Kammersee. Z měst se poblíž nachází známého lázeňského letovisko Bad Aussee. Přímo na západním břehu jezera je pak situována stejnojmenná obec Grundlsee (o které jsme také psali).

  

Jezero má úzký podlouhlý tvar a je sevřené lesy a skalními stěnami, což je ostatně u těchto horských jezer typické. Rozloha jezera je 4,22 km² přičemž je dlouhé 5,7 km a široké 0,9 km. Tyto úctyhodné rozměry z něj činí největší jezero ve Štýrsku. Přítoky jezera tvoří malé říčky Toplitzbach, Stimitzbach a Zimitzbach. Odtok je pak jediný a to říčka Grundlseer Traun.

Maximální hloubka Grundlsee činí v 64 metrů. Jezero má výbornou kvalitou vody, která je označována svou jakostí jako pitná a je také tak využívána. Teplota vody v letních měsících dosahuje od 18 – 25 °C.

  

Průzračná voda je velmi oblíbené mezi potápěči. Stejně jako u ostatních jezer Solné komory zde ale platí zákaz plavby lodí a člunů se spalovacími motory. Na jezeře jsou nicméně provozovány výletní plavby na dvou motorových člunech na elektrický pohon. Jmenují se Rudolf a Traun a pojmou cca 15 lidí.

Jezero Grundlsee je velmi bohaté na ryby. Nalezneme zde například druhy jako: říční štika, pstruh potoční, pstruh jezerní, siven alpský , jelec tloušť , Aalrutte, okoun říční, střevle potoční a rozličné běluhy.

Kolem jezera vede mnoho nádherný turistických tras. Za zmínku stojí hlavně dlouhá naučná geo stezka podél potoka Toplitz Bach.

 

Fotogalerie jezera Grundlsee

  

  

  

 

Tags:

Napiš komentář