O webu

Vítejte na cestovatelském webu Styrsko.cz.

Zavítali jste cestovatelské na stránky, které se zabývají spolkovou zemí Štýrsko v Rakousku. Tento web si klade jednoduchý cíl a to poskytnou vám co nejvíce zajímavých a praktických informací o této zajímavé a krásné zemi. Věříme, že se vám tyto informace budou hodit a to ať už budete Štýrskem jenom projíždět a nebo se zde rovnou rozhodnete strávit dovolenou.

Štýrsko (německy Steiermark, slovinsky Štajerska) je spolková země na jihovýchodě Rakouska. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o zemi, která zabírá centrální část Rakouska a postupně se zužuje na jih až ke slovinské hranici. Zajímavostí je, že část historického území nazývané Dolní Štýrsko, je dnes součástí právě Slovinka.

S rozlohou 16 388 km² je Štýrsko druhou největší rakouskou spolkovou zemí. Počet obyvatel je 1.2 milionu, což ho řadí na čtvrtou příčku. Naproti tomu zdejší hlavní město Štýrský Hradec (nebo také Graz) je s 287.000 obyvateli druhým největším městem v Rakousku.

Štýrsko je velmi krásná a rozmanitá země. Může se pochlubit velkou rozmanitostí reliéfu krajiny i přírody. Na severu země dosahují hory nadmořské výšky téměř 3 kilometrů a směrem k jihu se reliéf snižuje, až dosahuje minimální nadmořských výšek v oblasti štýrských pánví, Předpolí Alp. Nejvyšším bodem země je hora Dachstein (2 996 m n.m.) a nejnižším pak nížina v blízkosti Bad Radkersburg (200 m n.m.). Velká část země (cca 3/4) má horský charakter. I ve Štýrsku se tak nachází vyhlášená zimní střediska, které jsou pro mnoho Čechů navíc mnohem blíže, než třeba některé známější resorty v Tyrolsku.

Štýrsko je tak země, kde můžete strávit nádhernou letní i zimní dovolenou. Díky poloze doslova v „srdci“ Rakouska také oplývá spoustou památek a kulturních zajímavostí. Štýrsko je tedy země, kterou určitě stojí za to navštívit a mi věříme, že vás k tomu budou snad trochu motivovat i tyto stránky.

Příjemné čtení vám přeje

admin Vláďa Šubr