Dub 01

Schladming centrum lyžování

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Schladming je město na samém západě Štýrska. Město se nachází v údolí Ennstal na soutoku horského potoka Talbach a Enns. Schladming je na severu ohraničen Dachsteinskými horami a na jihu Dolními Taury. Město má 4 477 obyvateli (k 1. lednu 2011) a patří tedy v oblasti k těm středně velkým. Nejbližší okolní obce jsou na severu Ramsau am Dachstein, na východě Osten Haus, na jihu Rohrmoos Untertal a na západě Pichl-Preunegg.

TIP: Máte rádi lyžování? Vyzkoušejte lyžování ve rakouském středisku Schladming – Dachstein. Středisko nabízí také nesmírně pestré možnosti pro zkušené i začínající snowboardisty.

Kdybychom měli naťuknout historii, tak první zmínka o Schladmingu pochází z roku 1180. V roce 1322 pak byla obec povýšena na město. Už ve středověku se zde začalo s těžbou nejrůznějších kovů. Ostatně kopáč s kladivy je i ve znaku města. Těžilo se zde například stříbro, olovo, měď a později kobalt a nikl. V 15. století se zdejší horníci zapojili do rolnického povstání proti šlechtě, jehož důsledkem bylo město roku 1525 arcivévodou Ferdinandem I. téměř úplně zničeno. A následně byly Schladmingu odebrány i jeho městská práva.

  

Díky hornictví se ale město podařilo obnovit. Těžba začala být postupně tlumena až v 19. století. Možná to souviselo i s tím, že sem v roce 1875 dorazila železnice. Začal tak stoupat význam cestovní ruch a město se postupně stalo oblíbeným střediskem zimních sportů. V té době zde začali růst horské chaty jak houby po dešti. V roce 1953 se přidal i první lyžařský vlek „Skilifts auf der Planai“.

Od té doby se zde konalo a koná mnoho významných sportovních akcí. První závody světového poháru v lyžování se zde například uskutečnili v roce 1973. V roce 1982 se zde konalo mistrovství světa v alpském lyžování nebo v roce 1993 pátá speciální olympiáda. Po několika neúspěšných pokusech se Schladming znovu dočká v roce 2013, kdy bude opět hostit mistrovství světa v alpském lyžování.

  

Zdejší lyžařská oblast se jmenuje Ski amadé nebo se jí také říká Schladming – Dachstein. Patří k jedněm z největších v Evropě a zahrnuje těžko představitelných 860 kilometrů sjezdovek (nutno dodat, že v provozu většinou bývá jen 80%). Návštěvníkům zde slouží 130 lanovek (z toho 43 kabinových) a cca 140 vleků. Zdejší oblast může nabídnout 91.200 lůžek v 5.434 ubytovacích zařízeních. To jen potvrzuje, že co se týká kapacit i počtu návštěvníků patří tato oblast k nejnavštěvovanějším v Rakousku.

  

Co se týká samotného města, tak je celkem pěkné. Spíš než, na náměstích se zde život odehrává na dlouhých hlavních třídách. V centru se můžete pokochat pěknou historická architekturu, i když domy jsou zde přeci jenom prostší a méně pohledné, než třeba v Tyrolsku. Jeden z lyžařských areálů pak začíná přímo na východě města, kde je lanovka a velké parkoviště.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.schladming.at nebo pokud vás zajímá hlavně lyžování tak na http://www.skiamade.com/.

Tags:

Napiš komentář