Čvc 21

Poutní město Mariazell

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Mariazell je malé městečko na samém severu Štýrska, těsně u hranic se spolkovou zemí Dolní Rakousy. Trvale zde žije 1 508 obyvatel (k 1.lednu 2011). Nadmořská výška města je 868 metrů nad mořem. Mariazell se nachází v oblasti severních Vápencových Alp (Türnitzer Alpen), severovýchodně od známého údolí Fadental.

Ačkoliv se jedná o velmi malé městečko, tak je Mariazell poměrně hodně známý. Jedná se totiž o nejvýznamnější poutní místo Rakouska a také o jednu z nejvýznamnějších mariánských svatyní střední Evropy.

  

Poutníci sem proudí za bazilikou Mariazell, která uchovává sošku Panny Marie ze 13. století, jenž je označována jako Magna Mater Austriae (neboli Velká Matka Rakouska). Bazilika i socha Panny Marie mají dlouho historii. Sošku sem údajně přinesl mnich Magnus z benediktinského kláštera Svatého Lambrechta v 12. století. První kostel Mater Gentium Slavorum zde nechal vybudovat kolem roku 1200 kníže Vladislav Jindřich, který tak chtěl poděkovat za své uzdravení z nemoci. V roce 1370 daroval král Ludvík Veliký jako poděkování za vítězství nad náboženskými odpůrci města Mariazell z východu Kapli milosti (Gnadenkapelle).

  

Následovalo období baroka, které znamenalo pro Mariazell další prosperitu a rozkvět. Už v té době bylo město důležitým poutním místem. Původní gotický kostel, již nestačil přívalům poutníků, a tak opat Benedikt Pierin provedl v letech (1644 – 1683) velkou a honosnou barokní přestavbu. Z té vzešla podoba baziliky, kterou mohou poutníci obdivovat dodnes. V posledních letech se sem čím dál více poutníků vydává i z Česka.

Jinak když se podíváme nejenom na historii baziliky, ale i samotného městečka. Tak to bylo podle dokumentů papeže Adriana IV. založeno dne 21. 12. 1157. Právo trhu si obec získala roku 1344. V letech 1420, 1474 a 1532 byla obec několikrát vypálena Turky. To zpomalilo rozvoj obce a statut města si Mariazell získal až v roce 1948.

  

Dnešní Mariazell je nádherné a čisté městečko. Má malé náměstíčko s pestrobarevnými domy a samozřejmě mohutnou bazilikou, která je vidět široko daleko. Z největších lákadel přímo ve městě vám doporučíme pekárnu medových perníků Pirker, vyrábějící zde čistě přírodní produkty. Před Vánočními svátky odtud do světa putuje až deset tisíc perníků každý den. Hned v sousedním domě pak vyrábí nádherné a voňavé svíčky z včelího vosku. O ulici výš je malá likérka, která již 132 let produkuje nápoj Arzberger. Tento aromatický likér je vyráběn tajnou recepturou z 33 druhů bylinek!

  

Mariazell je ale nejenom významné poutní místo, ale také vyhlášené centrum turistiky. Přímo ve městě je dolní stanice kabinové lanovky na nedaleký vrchol Bürgeralpe (1254 m.n.m). V létě je odtud nádherný výhled, v zimě si zde můžete skvěle zalyžovat. Další lanová dráha vede na vrchol Gemeindealpe (1626 m.n.m.), které je v létě výchozím místem pro pěší turistiku v horách. V zimě je pak možné vyřádit se na sjezdovkách mnoha obtížností.

Zajímavost

Lyžaři a snowboardisti na hoře Gemeindealpe mohou využít některou z celkem jedenácti sjezdovek. Výzvou je přitom svah o sklonu 43°. Je to jedna z nejnáročnějších sjezdovek v předhůří Alp a je určena pro ty, kteří chtějí zkusit částečně neupravený terén svahu.

Co se týká dalšího okolí Mariazellu, tak se můžete vydat například na pochod k jezeru Erlaufsee, které je vzdálené 3 kilometry. Je možno se tam vydat buď pěšky, muzejní tramvají, autem nebo na kole. O něco dál (cca 8 km) jsou západě od města vodopády Marienfall. V létě je zde také možné potápění nebo rafting na horním toku řeky Salza. Mariazell je zkrátka jedním z nejúžasnějších turistických míst ve Štýrsku a v celém Rakousku!

Více se můžete dozvědět na oficiálním webu města www.stadt-mariazell.at.

 

Tags:

Napiš komentář