Dub 03

Murau na řece Mur

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Murau je hlavní město okresu Murau na západě spolkové země Štýrsko. Město má 2 096 stálých obyvatel (k datu 1.1.2011). Nadmořská výška města je 829 metrů nad mořem. Město leží v kopcovité krajině, kterou protéká řeka Mur. Výškové rozdíly mezi jednotlivými částmi města vytváří unikátní atmosféru a ráz města. Jsou zde úzké uličky i vysoké nábřeží, chráněné před dravou řekou. Nad tím vším pak na kopci ční honosné budovy. Murau je zkrátka zajímavé město, které rozhodně stojí za vidění.

Když se trochu podíváme na historii, tak zdejší oblast byla osídlena již v době bronzové a době římské říše byla obydlena. První písemná zmínka o Murau je z roku 1250. V roce 1298 bylo uděleno městské právo.

  

Velkou roli sehrálo Murau během druhé světové války byl v místě zřízen koncentrační tábor Wehrmachtu (německé branné moci). Na konci války zde byli umístěni hlavně váleční zajatci z britského království. Dne 1. května 1945 byli vězňové propuštěni kvůli příchodu sovětských vojsk. Ve skutečnosti se Sověti vrátili a město přenechali Britům. Město zůstalo v britské okupační zóně až do roku 1955. S nápadem na propuštění britských zajatců přišel městský radní Karl Brunner, který byl krátce předtím propuštěn z vězení ve Štýrském Hradci.

  

Památky v Murau a okolí:

  • Barokní zámek Obermurau s rytířským sálem a rozsáhlým vězením. Koncertní síň slouží pro koncerty. Zámek je ve vlastnictví Schwarzenbergů.
  • Městský kostel svatého Matouše, vysvěcený roku 1296 biskupem z Lavant. Raná gotika, zachovalé fresky (rakouská jedinečnost). Vzácná věž nad křížem se šesti zvony.
  • Kostel svaté Anny je kostelem hřbitovním města Murau. Byl postavený kolem roku 1400, má křížovou žebrovou klenbu, gotický skládací oltář a hlavní barokní oltář se sousoším Anny-Marie-Ježíše s bohatou freskovou výzdobou a okenním zasklením. Stavba stojí údajně na naleziště ukradených Nejsvětějších svátostí v pozdním středověku.
  • „Kostel svatého Leonarda“ je součástí hradních staveb v Murau a byl poprvé zmíněný v roce 1439. Je velmi úzký a vysoký, postavený v gotickém slohu. Západně je kaple svatého hrobu se skupinou ukřižování. Hradní hora je zelené barvy s kostelem svatého Leonharda s křížovou cestou v uměleckém provedení.
  • Městské hradby a brány jsou částečně zachovalé.
  • Další kostel evangelický a ostatní katolické.
  • Někdejší šibenice při cestě do Ranten, sestává ze tří kamenných sloupů a obvodové zdi.

 

Pokud vás zajímá více, tak se můžete vydat na oficiální stránky města www.murau.steiermark.at, kterou jsou bohužel ale jenom v němčině.

 

  

Tags:

Napiš komentář