Čvn 23

Město Leoben

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Leoben je okresní město ve středu Štýrska. Leží na řece Mura, na jižním úpatí Ennstalských Alp, v nadmořské výšce 541 metrů. Metropole Graz je odtud vzdálena 46 km severozápadně. Trvale zde žije 24.600 obyvateli (k 1. lednu 2011), což ho činí druhým největším městem Štýrska. Leoben je známé jako univerzitní město, protože zde sídlí Montanuniversität Leoben. Vyhlášený je také zdejší pivovar Göss, ve kterém se vyrábí v Rakousku velmi oblíbené pivo Gösser.

  

První písemná zmínka o obci pochází už z roku 904, kdy se o ní hovořilo ještě jako o „Liupina“. Další historickou památkou je nápis na zdi kostela Sv. Jakuba upozorňující na „Fórum Liuben“. Významně se do historie obce zapsal český král Přemysl Otakar II., který Leoben někdy kolem roku 1261 povýšil na město. Záznam z kroniky z roku 1314 pak už o městu hovoří jako o významném centru obchodu s železem.

  

Přesto rozvoj města nebyl vždy klidný. V roce 1480 například přišla turecká invaze, které padlo za oběť mnoho obyvatel i domů. V době reformace a protireformace v roce 1525 zde zase povstali horníci v Ennstalu a okolí Schladmingu.

Další zajímavá kapitola historie se zde udála roku 1797. To se zde setkali velvyslanci Francie a Rakouska, aby zde uzavřeli příměří. Toto příměří z Leobenu mělo velký význam pro Napoleona Bonaparte, který se tak mohl soustředit na další své záležitosti.

Když už se podíváme na samotné město, tak to leží na obou březích řeky Mury. Nejzajímavější je samozřejmě historické jádro, které je obkrouženo řekou, takže se nachází na takovém pomyslném poloostrově podobně jako například Český Krumlov. Střed tvoří uzavřené bloky domů s širokými ulicemi se spoustou zeleně. Uprostřed se nachází podlouhlé náměstí Hauptplatz, obklopené několika zajímavými stavbami mezi kterými nechybí radnice ani kostel. Leoben je zkrátka velmi zajímavé město, které rozhodně stojí za návštěvu.

  

Tags:

Napiš komentář