Čvc 21

Köflach

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Köflach je větší městu zhruba ve středu Štýrska blízko hranic s Korutanskem. Trvale zde žije 9 757 obyvatel (k 1. lednu 2011) a jedná se o největší město v okrese Voitsberg. Nadmořská výška obce je 449  metrů. Nedaleko se nachází vesnička Piber, která je proslulá svým hřebčínem. Ten se zaměřuje na chov proslulých bílých koní – lipicánů.

  

Pokud vás zajímá původ jméno města Köflach, tak to se dá přeložit jako: „Tam kde je mnoho jeskyní“ (kovel, kuvel, govel = jeskyně).

Právě zdejší jeskyně se staly útočištěm pro člověka již v mladší době kamenné. Nejznámější jeskyní s vykopávkami je Zigöllerkogel.

První zmínky o dnešním Köflachu pochází z roku 1103. Záhy na to roku 1170 císař Friedrich I. Barbarossa udělil obci právo trhu. Město mělo s tímto důležitým ekonomickým právem mnoho potíží a tak ho musel znovu potvrdit Frederick III. roku 1470. Později léta páně 1634 se zde prohnal mor, který si vyžádal víc než 100 obětí. V roce 1766 zde byly objeveny zásoby uhlí, které se začaly těžit a posléze v roce 1846 i využívat ve sklářských hutích. 20. století pak ještě více urychlilo rozvoj, hodně se toho zde postavilo, město se sloučilo s okolními vesnicemi a vzniklo tak jedno z největších sídel ve východním Štýrsku.

  

Na dnešním Köflach je jeho průmyslová minulost vidět. Je to prostě takové obyčejné město, kde spíše než malebné alpské domečky naleznete paneláky. Na druhou stranu tu jsou velké obchody a všechny výhody, které větší město nabízí.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.koeflach.at.

  

Napiš komentář