Dub 03

Haus im Ennstal

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kostel v Haus im Ennstal

Haus je malé městečko, která má 2 397 stálých obyvatel (k 1.1.2011). Nachází se na západě Štýrska v okrese Gröbming v kraji Liezen. Jedná se sice o malou ale zato malebnou obec. Podobných jsou ale v Alpách stovky. Přesto je Haus mnohem známější, než ostatní, a to díky tomu, že se zde každoročně konají závody Světového poháru v lyžování. Nadmořská výška obce je 774 metrů nad mořem.

Haus leží v údolí řeky Enns, která protéká cca půl kilometru na sever od obce. Obec patří do opravdu vyhlášené lyžařské oblasti Dachstein-Tauern region. Dachsteinská plošina se nachází na sever od města. Naopak na jihu jsou Schladmingské Taury. Nejbližší horou je Hauser Kaibling (2.015 metrů nad mořem), která se tyčí přímo na jihu města. Přímo z obce tak můžete vyrazit na sjezdovky. Zdejší lyžařský areál spadá pod středisko Schladming a může se pochlubit 7 lanovkami (1x gondola, 6x sedačková lanovka) a 3 velkými vleky.

První písemná zmínka se datuje do roku 927 (nebo 928). V tomto roce totiž Salcburské arcibiskupství rozhodlo, že obec bude sloužit jako centrum všech okolních farností. Největší památkou obce je pak barokní kostel ve středu obce. Nejzajímavější na tomto farním kostele je ale o mnoho starší románská kaple svaté Kateřiny.

  

Haus je mezi turisty velmi oblíbený. Zejména tedy díky zimním sportům. Jen tak pro zajímavost ještě dodáme, že první lyžařský závod se zde konal už v roce 1914. Světový pohár v alpském lyžování se zde pořádá pravidelně od roku 1980.

Více se můžete dozvědět na oficiálním webu www.haus.at.

Napiš komentář