Čvn 23

Gleisdorf

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Kostel svatého Vavřince

Gleisdorf je středně velké město s 5.698 obyvateli (k 1. lednu 2011) ve východním Štýrsku. Nachází se asi 21 km východně od Grazu. Obec se je situována v okrese Weiz v údolí Raab a je důležitým dopravním uzlem.

Město bylo osídleno už ve starověku. Římané zde měli důležitý tábor až někdy do 3 století našeho letopočtu. První písemná zmínka o obci Glaisdorf pochází z roku 17. Září 1229. Podle dochovaných záznamů pak v zápětí, v roce 1284 získalo město práva trhu. V roce 1532 město oblehli Turci, kteří dobili opevnění, jenž si místní obyvatelé zbudovali kolem kostela Svatého Vavřince.

Další století už byla naštěstí mnohem klidnější. Hodně se zde stavělo a vrcholem se stala železnice, která sem byla přivedena v roce 1872 a znamenala pro město dosud nevýdaný rozvoj. Další dopravní tepnou se pak v roce 1970 stala dálnice, která vede na jižním okraji města.

Město má velmi pěkné historické jádro soustředěné kolem menšího náměstí (Hauptplatz). Dominantou města je farní kostel svatého Vavřince, jehož dnešní podoba pochází z přestavby z provedené mezi lety 1648 až 1672. Kostel je velmi velký a má hned pět lodí. Hlavní oltář (1894) obsahuje obraz církve svaté a jeho autorem je August von Wörndle. Druhou významnou církevní stavbou je kostel Svaté Marie, který se nachází asi půl-kilometru směrem na západ. Krásná je i zdejší radnice.

V Gleisdorfu se daří i průmyslu, většina továren a hal je na západě města.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.gleisdorf.at.

  

Napiš komentář