Dub 28

Bruck an der Mur

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Bruck an der Mur je rakouské město, které se nachází ve spolkové zemi Štýrsko. Město má v současné době něco málo přes 13 000 obyvatel, což z něj činí čtvrté největší město v této spolkové zemi. Město leží na významné rakouské řece Mur. Bruck am der Mur má velkorysé historické náměstí, jinak je to celkem poklidné a hezké město. Jen pár kilometrů na sever od Bruck an der Mur se nachází další významné město Kapfenberg.

Bruck am der Mur    Kostel v Bruck am der Mur

Historie města

Bruck an der Mur je poprvé zmiňován už v roce 860 po Kristu. Město se tehdy nazývalo Pruccam. Další zmínka o obci je zaznamenaná až v roce 1230, kdy zde bylo obchodní středisko. S městem jsou rovněž spojeny české dějiny. Český král Přemysl Otakar II. zde totiž nad městem vybudoval hrad Landskrone. Někteří historici mají za to, že český král je rovněž zakladatel města Bruck an der Mur. Nejčernější datum v dějinách města je rok 1792, kdy zde byl veliký požár, který zničil téměř celé město.

Náměstí v Bruck am der Mur    Rozkvetlé náměstí

Současnostná podoba města

Navzdory velkému požáru v 18. století se ve městě přece jenom některé historické budovy zachovaly. Na Hlavním náměstí stojí například nádherná budova z 15. století, která se jmenuje Kornmesshaus. Šlo o velkou tržnici obilí, která se může pochlubit tím, že má nádhernou lodžii, která nám může připomínat benátskou gotiku. Spojení s Benátkami není však náhodné, v 15. a v 16. století totiž město čile obchodovalo s Benátskou republikou.

Jedna z poklidných uliček v Bruck    Setmívající náměstí

Na Hlavním náměstí stojí ještě morový sloup, pěkná kašna s tepanou mříží a radnice. V radnici v současné době sídlí muzeum.

Z církevních staveb připomeňme farní kostel Narození Panny Marie. Tento kostel je zřejmě jedna z nejstarších budov ve městě, neboť zdivo kostela pamatuje konec 13. století. Interiér kostela je barokní. Za pozornost stojí především obrazy barokního malíře Mathiase Schiffera. Další církevní památkou v Bruck an der Mur je minoritský kostel ze 17. století. Kostel stojí na místě, kde v minulosti stával klášter, který byl ovšem později zničen. Uvnitř kostela uvidíte cenné fresky, které pocházejí od autorů z takzvaného vídeňského dómského umění. Cenný je rovněž hlavní oltář ze 17. století a socha Panny Marie z 15. století.

Nad městem se ještě stále tyčí zbytky hradu, který nechal postavit český král Přemysl Otakar II.
Bruck an der Mur je v současné době důležitou železniční křižovatkou. Nezanedbatelný je rovněž hutnický a dřevozpracující průmysl.

Věž v noci    Řeka Mur

Zajímavosti v okolí

V nejbližším okolí města je město Kapfenberg. V tomto průmyslovém městě s 27 000 obyvateli je velmi zajímavý hrad ze 12. století, který byl postaven na skále nad městem.

Panorama nočního Bruck am der mur

Napiš komentář