Bře 12

Admont

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Admont je malé městečko s 2 581 obyvateli (k 1. lednu 2011) v severním Štýrsku. Nachází se asi 20 km východně od okresního města Liezen. Metropole Graz je pak odtud vzdálena celých 100 kilometrů na jihovýchod. Admont leží v údolí řeky Enns (Enže) a stejně se jmenují i zdejší Alpy – Ennstalské. Dále je blízko západního okraj masivu Gesäuse a malého pohoří Haller Mauern. Samotný Admont leží v nadmořské výšce 640 metrů nad mořem.

  

Admont je jednou z nejstarších osad ve Štýrsku. První zmínka o něm pochází z roku 859, kdy se o něm hovořilo jako o „Vallis Ademundi“. Už roku 1074 byl Admont povýšen na město. Významný je také rok 1443, kdy zdejší klášter hostil panský dvůr, což pro město znamenalo poměrně značný rozvoj. Dokonce se mluví o tom, že se Admont stal střediskem právních služeb. Další historie byla v městě poměrně klidná. Snad až na druhou světovou válku, kdy zde sídlila speciální elitní jednotka 800 „Brandenburg“. Zajímavé také je, že v roce 1939 mělo město 4.082 obyvatel, což je o dost více než dnes a podle posledních sčítání obyvatel se dál pomalu vylidňuje.

  

Co se týká podoby městečka, tak je opravdu nádherné. Na malém prostoru je tu koncentrováno opravdu neskutečné množství památek. V centru jsou krásné staré domy (jako například Hühnerspital, Lürzerhaus, Hofrichterhaus). Neméně zajímavá je i radnice z roku 1736. Památkovým vrcholem jsou pak stavby kláštera neo-gotická katedrála, benediktýnská knihovna a muzeum. Všechno je řešeno opravdu velkolepě a velmi zdobně. A kdyby vám ani to nestačilo, tak blízko jsou dva hrady Röthelstein a Kaiserau. Možná by se spíše hodilo označit je za zámky, protože se jedná o stavby ze 17. a 18. století. V obou se dnes můžete také uvytovat.

Více se dozvíte také na oficiálních stránkách městě www.admont.at (němčina).

Tags:

Napiš komentář