Kvě 31

Jak cestovat do Štýrska?

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Informace

Štýrsko je nádherná část Rakouska, která rozhodně stojí za objevování. A nejenom proto, že je ze všech rakouských spolkových zemích druhé největší. Najdeme zde rozeklané štíty Alp, křišťálově čistá jezera nebo opravdu malebná městečka s atmosférou. Jenže jakým způsobem se vlastně do Štýrska dostat? V tomto článku si rozebereme různé možnosti cestování.

Autem nebo motorkou

Auto je velmi pohodlný a rychlý dopravní prostředek. S dopravou vlastním vozem do Štýrska nebudete mít jistě žádný problém. Rakouská dálniční síť je rozsáhlá a kvalitní. Pro Čechy bude asi nejlogičtější volba dálnice A9, která vede z Linze. Do něj se dostaneme po hlavní silnici E55 z Jižních Čech. Na druhou stranu pak pokračuje do Graze a dál do Slovinského Mariboru. Druhou možností je rychlostní silnice S6 směrem z Vídně. Ta vede od města Neunkirchen až do srdce Štýrska u měst Bruck an der Mur a Leoben.

Jak cestovat do Štýrska? Nejčastěji asi autem.    Můžete použít například dálnici A2, A9 nebo S6.

Směrem od Vídně protíná Štýrsko také hlavní rakouská dálnice A2. Ta prochází přes hlavní město Graz a pokračuje dál na Klagenfurt, Villach a do Itálie.

Síť silnice ve Štýrsku je celkově velmi hustá a kvalitní. Nejhustší je na jihu a východu spolkové země, kde je nejhustší osídlení. Naopak na západě a středu Štýrska je silnici nejméně a jsou soustředěny do údolí ukryté pod štíty Alp. Dálnice jsou zpoplatněné mýtem, které se platí formou dálničních známek. Nejčastější 10-denní známka se v roce 2016 prodává za €8,80.

S cestovní kanceláří

Cestovka za vás zajistí vše potřebné: od dopravy, ubytování, až po služby průvodce. My vám můžeme doporučit například CK Alpina, která do Salzburska pořádá pravidelně mnoho aktivních zájezdů se zaměřením na horskou turistiku, pohodovou cyklistiku i MTB a především na zajištěné cesty – via ferraty. Na vlastní kůži můžete zažít dobrodružství na nádherných svazích Alp.

Štýrské Alpy rozhodně stojí za prozkoumání, třeba právě s CK Alpina.cz.    Cestovka za vás zařídí vše potřebné.

Vlakem

Vlaky jezdí z Prahy do Grazu několikrát denně.Praha a Štýrsko má přímé vlakové spojení. To zajišťují mezinárodní rychlíky vypravované z Prahy do Grazu. Vzdálenost 593 km urazí vlaky podle jízdního řádu za 6 hod 41 min. Denně jezdí cca 8 vlaků od rána až do večera. Cena jízdenky se pohybuje od zvolené třídy a obsazenosti vlaků. Jednosměrnou jízdenku pořídíte od 1.000 do 3.500 Kč. Zpáteční jízdenka vyjde obvykle na dvojnásobek.

Samozřejmě můžete využít i nepřímé spojení. V úvahu připadají hlavně rychlíky s přestupem v Linzi (pro Čechy) nebo ve Vídni (pro Moravany). Cesta s přestupem trvá obvykle 7-10 hodin.

Autobusem

Dálkové autobusy jezdí do Štýrska naprosto běžně. Opět míří především do hlavního města Grazu. Z českých dopravců můžete využít služeb Eurolines. Z cizích dopravců vám určitě můžeme doporučit Flixbus. Jezdí jednou denně tam a zpět. Cena je 35€ za jednu jízdu – zpáteční jízdenka vás tedy vyjde na 70€. Doba jízdy se pohybuje od sedmi a půl hodiny do devíti hodin. Flixbus navíc staví i v dalších městech ve Štýrsku. V době psaní tohoto článku to byly: Pinggau, Bruck an der Mur, St. Michael in der bersteiermark.

Autobusy jsou rychlé a poměrně levné.

Letadlem

Mezinárodní letiště v Grazu.Mezinárodní letiště je ve Štýrsku jenom jedno a to v hlavním městě Grazu (Flughafen Graz-Thalerhof). Letiště patří spíše k něm menším s vysokým podílem nepravidelných charterových letů (v létě směrem na jih). Ročně odbaví kolem 1 milionu pasažérů. Pravidelné přímé linky má letiště především s dalšími městy v Rakousku, Německu a Švýcarsku (Berlín, Mnichov, Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart, Víděň, Zurich). Z Prahy se do Grazu dá doletět jedině s přestupem. Vyplatí se to přes Berlín nebo Mnichov, kdy se s cenou letenky dostanete klidně na přijatelné 4 až 5 tisíc korun.

Napiš komentář